Двадесет и седемте страни в Европейския съюз ще могат да започнат ваксинационната си кампания срещу коронавируса в един и същи ден след положително становище на европейския регулатор за ваксината на компаниите Pfizer и BioNTech, съобщи днес председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Франс прес.
До седмица първата ваксина ще бъде одобрена, ваксинирането ще може да започне незабавно. Това е огромна задача, така че нека започнем тези ваксинации възможно най-бързо, всички заедно, в един и същи ден, заяви Фон дер Лайен, говорейки по видеоконферентна връзка пред Европейския парламент.
Под натиска на Германия Европейската агенция по лекарствата обяви вчера, че ще вземе решение за ваксината на Pfizer и BioNTech на 21 декември, седмица по-рано от първоначално планираното.
След като проучи становището на регулатора и се консултира със страните членки (което ще отнеме няколко дни), ЕК ще може да даде условното си разрешение около Коледа за пускане на препарата в ЕС.
Досега сме купили повече дози ваксина, отколкото са нужни за всички в Европа, чрез договори с различни лаборатории, за да си осигурим "диверсифициран портфейл" от ваксини в процес на разработване, припомни Фон дер Лайен.
Както заедно преминаваме през тази пандемия, нека заедно, съгласувано и единно да започнем изкореняването на този ужасен вирус, призова председателката на ЕК.
Ваксината срещу COVID-19 ще бъде коледен подарък за всички европейци, за всички граждани на нашия континент, заяви в интервю за италианския в. "Република" заместник-председателят на ЕК Маргаритис Схинас, цитиран от ДПА.
След одобрението на Европейската агенция по лекарствата ще работим със свръхзвукова скорост, за да дадем и нашето одобрение за ваксината. За два дни ще трябва да свършим работа, която обичайно отнема два месеца, отбеляза Схинас и допълни, че това ще даде възможност на страните от ЕС да започнат ваксинацията около 26 декември.
Вчера Италия, Германия, Испания, Белгия, Нидерландия, Люксембург и Швейцария съобщиха, че ще координират началото на имунизационните си кампании.
Схинас обяви, че ЕК ще започне информационна кампания в подкрепа на ваксинацията и изрази готовност лично да спори със скептиците по въпроса за вируса. "Прекарах COVID през октомври. Ако някой не вярва във вируса, пратете го при мен и ще му кажа какво означава да се бориш със заболяването, лежейки в болница", каза той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Албания затвори първите три преговорни глави за членство в ЕС
Само минути до ежедневното банкиране с Postbank
Продажбите на Richemont растат благодарение на силното търсене на луксозни бижута в САЩ
И сценаристите в Холивуд внесоха иск, за да спрат сливането на Paramount с Warner Bros.
Bloomberg: Първото устройство на OpenAI ще е мобилен умен гласов асистент без екран
Тръмп е осъществил над 21 хил. борсови сделки за година
Вълна от имейли за бомбени заплахи, включително към президентството
Мистерия в Павликени: Изчезналият и издирван бизнесмен сам се прибра вкъщи
Стадата се топят, вносът расте: Новата битка за бъдещето на българското животновъдство
Атанас Месечков създаде Национална асоциация на спортните танци
Лекари и деца обединяват усилия срещу употребата на синтетични наркотици и вейпове
И да паднем, и да бием: Масови арести във Франция след боя от Испания
Босът на ЦСКА 1948 за Кабаков: Нотариуса е възкръснал
Оярсабал обясни как Испания матира Франция
Мбапе скъса от критики Франция заради безхаберната игра срещу Испания
Англия – Аржентина
Ясни са датите за сблъсъците между Левски и шампиона на Румъния
Поверия и забрани за църковния празник на 16 юли
Само минути до ежедневното банкиране с Postbank
Летен френски маникюр: 10 разкошни идеи (+Снимки)
Изберете златна мандала и вижте какво трябва да направите още днес
Тези 6 зодии са родени творци – астролозите ги смятат за най-креативни
Пилешко с билково масло и сос от бяло вино и чесън
НСИ: През юни е отчетена дефлация от 0,9%
В Шумен арестуваха четирима за домашно насилие и заплахи за убийство
Президентството бе евакуирано заради сигнал за бомба
Синоптик: Летата в България се изменят
Тръмп заплаши да атакува ирански електроцентрали и мостове
Патриотични общности организират четене за Левски във Варна
Астрономи откриха нова екзопланета, по-голяма е от Юпитер
ДНК от фъстъци, банани, котки и пилета откриха по Торинската плащаница
Астрономи откриха 4 нови бели джуджета в близост до Слънцето
Полетите до Луната могат да заличат милиарди години история на Слънчевата система
Гобленът от Байо наистина изобразява Халеевата комета
Измама с името на НАСА: Уреди станаха хит в Европа, заради жегите